Bal Tefsiri Duası

Bu dua hemen hemen her din alimi tarafından bilinen Bal Tefsiri duası insanın kalbini ve yüzüne nur yağdıran güzel mi güzel bir duadır. Hz. Muhammed Allah’tan bal tefsiri duasını okuyan ve dinleyen birileri için 200 peygamber sevabı istemiştir. Bal tefsiri duasının hikmeti fazladır. Bal tefsiri duasının hikmeti normal dualardan fazla olduğu için yüce Allah: ” İzzet ve Celalim hakkı için ben de o kuluma 200 peygamber sevabı veririm” şeklindedir. Sevgili peygamberimizin belirttiğine göre, “benim ümmetimden her kim bu bal tefsiri duasını kendisine evrad edinip üzerinde taşır, her gün okur yada dinler ise kesinlikle dünya da darlık çekmez, fakirlikten kurtulur, ahiret hayatına iman ile göç eder, Allah-ü Teala onu kaza ve belalardan korur” buyurmuşlardır.

Bir gün Hz. Ali efendimiz hastalanmış, bunun üzerine Hz. Ebubekir (R.A.) ve Hz. Osman (R.A.) kendisinin ziyaretine gitmeyi kararlaştırmışlar. Onların kendisinin ziyaretine gelmelerine çok sevinen Hz. Ali (R.A.) odanın birine girerek, orada ışıl ışıl parıldayan parlak bir tas içinde, sadece bir kişiye yetecek miktarda ve içerisinde siyah bir kıl bulunan bal dolu bir tas getirdi. Bal tası Hz. Ebubekir’e sunulduğunda buyurdu ki:

“Din bu tastan daha nurlu ve Allah’ı zikir etmek bu tastaki baldan daha tatlı, ve şeriat bu kıldan daha incedir” dedi.

Sıra Hz. Ömer’e geldiğinde:

“Cennet bu tastan daha nurlu, Cennet’te bulunan nimetler bu baldan çok daha tatlı ve sırat köprüsü de bu kıldan daha incedir” dedi.

Hz. Osman ise:

“Kuran-ı Kerim bu bal tasından daha nurlu Kuran-ı Kerim’i okumak ve dinlemek bu baldan daha tatlı, ve onun tevili bu kıldan incedir” dedi.

Hasta yatağında olan Hz. Ali efendimiz ise:

“Misafirlerim bu tastan daha nurlu, misafirlerin konuşması bu baldan daha tatlı ve misafirlerin kalbi bu kıldan daha incedir” buyurmuşlardır.

Burada dikkat çeken şey bal dolu bir tastan bu kadar güzel seçilmiş cümleler kurulması ve balın yanında dinimizdeki güzel şeylerin üstünlüğünden bahsedilmektedir.

Bal tefsiri duası

Hz. Ali Efendimizin bir tas içine koyduğu ve içinde kıl olan bal ile yapılan duadır. Yine başka güzel bir sohbet esnasında bal dolu tas ile yapılan bal tefsiri duası da şöyledir:

“Namaz kılanların kalbi nurludur bu tastan, dünya telaşını düşünmeden namaz kılmak tatlıdır bu baldan, türlü mekruhattan temizlenip Allah’a teveccüh incedir bu kıldan”

“Evine gelen misafirleri sevenin kalbi nurludur bu tastan, misafirlere ikramda bulunmak tatlıdır bu baldan, misafirlerin kalbi ve gönlü incedir bu kıldan”

“Alim olan kişiler ile sohbet etmek tatlıdır bu baldan, Alimlerin kalpleri nurludur bu tastan, Kuran-ı Kerim’in manasını vermek incedir bu kıldan”

“Gazaya giden gazilerin kalbi nurludur bu tastan, kafirler ile cenk etmek tatlıdır bu baldan, kul hakkı ve haram yemeden evine dönmek incedir bu kıldan”

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir