Fetih Suresi Fazileti

İslam’da ve Müslümanlar için Fetih suresinin fazileti oldukça fazladır. Özellikle bu süre insanlara savaşta yardım etmiş olup Allah’ın müjdeleri gösteren bir sure olmaktadır. Hz Muhammed Efendimiz yanında bulunan kişilere çeşitli müjdeler verirken bunun beraberinde inanmayan kişilere de gazap geleceğini bildirmiştir. Faziletleri dolayısıyla kişiler tarafından mutlaka çok okunması gereken surelerden birisidir.

Fetih suresinin ilk ayetinde ismi geçmektedir. Müslümanları Allah için savaştıkları ve kötülüklerden daha durumlarını belirten bir sure olarak bunu yaptıkları takdirde cennet ile müjdeleyen  haber verilmektedir. Hz Muhammed’i seven kişiler güzellerinden bahsedilir. Allah’a ve Hz Peygamber Efendimize inanmayan kişiler ise uğrayacakları gazaplar bildirilmektedir. Mekke’nin fethi öngörülen Hz Muhammed efendimize Rüya yolu ile bu bildirildi. Bundan dolayı Müslümanlara müjde olarak gönderilmiş olup ilk ayetinde müminlerin fethi yapılacağı ve beraberinde zafer olacağı bildirildi. Bunun yanı sıra kalp ve huzur verenin Allah olduğu, Allah’ın kudretinin çok olduğu da bilinmektedir.

Müslümanlara Fetih Suresi Fazileti

Fetih suresini ait olan birçok fazilet bulunmaktadır. Günde 7 kez okunması doğrultusunda duaların kabul olmasını sağlar. Bunun yanı sıra insanları kötülüklerden ve kazalardan korumaktadır. Nafile namazlarına da okunduğu takdirde sıkıntılar kolay bir şekilde çözülür. Fetih suresi düşmanla mücadele ederken ve Allah katında savaşırken okunması gereken dualar dan birisidir. Savaş öncesinde ve savaş sırasında okunması düşmanı mağlup edilmesini sağlayacaktır. Allah’ın rahmeti daima kulların üzerindedir bu düşman gazabı olarak da görülmektedir.

Bu alanda Kur’an okumak insanın iç huzuru ulaşmasını sağlar ve beraberinde rahat hissettirir. Kişiler rahatetmek istediği takdire Fetih suresinin okuyabilir. Allah’a yakınlaştırdığı bilinen surelerden birisi olarak her ayette iman artmaktadır. Olumlu sonuç için kişilerin okuması yeterlidir. Sureyi okuyan ve uygun bir şekilde yaşayan kişiler Müslüman olduğu takdirde Cennetle müjdelenmek de olup İslam’ın yolunda ilerlemeyi sağlar insanları günahlardan uzak tutmakta olup hayırlı işlere yönlendirmektedir. Bunun yanı sıra Ramazan ayının 1. Gününde okunması o sene erzak sıkıntısı oluşmamasını sağlar. Kur’an okunduğu takdirde insanın iç dünyası huzuru ulaşır Allah’a yakınlaştıran surelerden birisi olarak bilinir.

Hadislerde Fetih Suresi

Kuran’ı Kerim’de yer alan bu sure Fetih suresinin faziletleri kendine özgü olmaktadır. Senin yerini tutabilen başka bir süre bulunmamakta olup Hz Muhammed Efendimiz Fetih suresini oldukça beğenmekte, değerli görmektedir. Bunun yanı sıra sahabelerini de bildirmektedir. Hadisi şerif üzerinde “bu gece bana üzerine güneşin doğduğu her şeyden daha değerli ve güzel bir süre indirildi” (Buhari) olarak bilinmektedir. Sen de ifade edildiği gibi Fetih suresi dünyada bulunan her şeyden daha değerli kabul edilmektedir hem anlamı ile hem de fazileti ile birlikte bütünlük taşır. Özellikle okuyan kişilere kolaylık sağlar ve ahiret hayatının daha da  güzelleşmesine sağlamaktadır.

 

 

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir